Achievements

Cricket

Team Achievements

S. No. Tournaments Positions
1 Delhi Capitals School Cup (Cricket) 2019-20 Runners up
2  Hargopal Cricket Tournament (2018) Winner
3 Sela Qui Inter State School Invitational T-20 Cricket Tournament (U-19) (2016) Winner
4 SAI Inter School Cricket Tournament U-16 ( 2016) Winner
5 HarGopal Cricket Tournament U-19 ( 2015) Winner
6 Times NIE Cremica T20 Cricket Championship. (2015) Winner
7 Cartporate Cricket Championship at Una, Himachal Pradesh U-17 (2015) Runners up
8 Daredevils School Cricket Cup 2014 powered by DDCA Winner
9 S.S. Khalsa Sisthani Inter School Cricket Tournament U-19 Winner
10 Delhi Dare Devils Cup U-19 (2013) Winner
11 Coca Cola Cup Delhi Leg U-16 (2013) Winner

Individual Achievements

ACHIEVEMENTS IN 2020-21

The following ex-students of our School have been selected to play RANJI VIJAY HAZARE TROPHY 2020-21 for the States mentioned against their names.

S. No. Name of the Cricketer State
1. Nitish Rana Delhi
2. Snell Patel Saurashtra
3. Hiten Dalal Delhi
4. Kumar Kartikeya M.P.
5. Jonty Sidhu Delhi
6. Nakul Sharma Services
7. Aryan Juyal U.P.
8. Shivam Chauhan Haryana
9. Sooraj Rai Vidarbha

ACHIEVEMENTS IN 2019-20

Name of the students Achievements
Master Ansh Mendwal Played in Delhi State Team U-16 selected by BCCI
Master Tarun Bisht Played as Captain in National School CBSE Team U-17 by School Game Federation of India (SGFI)
Master Ujjwal Sharma Master Himanshu Bhati Selected in the National School Games U-19 Team by School Game Federation of India (SGFI)

ACHIEVEMENTS IN 2018-19

Name of the students Achievements
Ansh Medwal

Selected for National School  Games in Cricket in U-14 category to represent Delhi

Sumit Chikara
Suraj Vashisht

Selected by BCCI to represent Delhi and M.P. respectively

ACHIEVEMENTS IN 2017-18

Name of the Students Achievements
Master Sumit Chikara Scored 261 runs for Delhi in the first innings against Himachal Pradesh in Vijay Merchant Trophy (BCCI) U-16
Master Suraj Vashisth, Selected to play prestigious Cooch Behar Trophy (BCCI) U-19 Team 
Master Suraj Singh Nayal
Master Ayush Kanojia
Master Shivam Bhan
Selected for the National School Games,  Cricket U-17 category
Master Tarun Bisht Played as Captain in National School CBSE Team U-17 by SGFI
Master Ujjwal Sharma
Master Himanshu Bhati
Selected for the National School Games U-19 Team by SGFI
 

ACHIEVEMENTS IN 2015-16

Name of the students Achievements
Master Jonty Sidhu Selected by BCCI as Team Captain of U -19 National Cricket Team
Master Suraj Singh Nayal
Master Shivam Bhan
Master Sumit Chikara
Md. Abdullah
Selected for School National Cricket Team in U-17 Category
Master Tarun Bisht Selected for School Nationals U-14 category Cricket
Master Aryan Juyal Selected by ICC as Wicket Keeper for U-19 World Cup Team

ACHIEVEMENTS IN 2013-14 / 2014 -15

Name of the students Achievements

Master Rajesh Tangri,
Master Rishabh Drall
Master Prashant Vashishth 
Master Mulkit Bhat

Selected to be part of Coca-Cola XI India Team against the National U-17 Bangladesh team for Coca-Cola Cricket cup International Series (2014)
Master Shivam Chauhan Selected to play cricket for Harrow St. Mary’s Cricket Club, London, England.

Wall Climbing

Based on performance, Master Manujee has been selected to represent India for World Youth Championship, going to be held in Voronezh, Russia from 21st August to 31st August 2021.

Tournaments Name of the students Position
4th IMF All India Sport Climbing (Lead & Speed) Competition 2019 Master Manujee
  • Second Position in Speed Climbing
  • Sixth Position in Lead Climbing
4th IMF All India Sport Climbing (Lead & Speed) Competition 2019 Master Sachin Saroj
  • First Position in Speed Climbing
Sixth Position in Lead Climbing
24th IMF Sports Climbing Championship 2019 Master Sachin Saroj
  • First Position in lead climbing
  • First Position in speed climbing
  • Second Position in Bouldering climbing
24th IMF Sports Climbing Championship
2019
 Master Manujee Second  Position in Lead Climbing
Second Position in Speed Climbing
Asian Youth Championship, (Bengaluru, India)2019
(IFSC)
Master Sachin Saroj Fifth position
Asian Youth Championship, (Bengaluru, India) 2019
(IFSC)
Master Manujee Ninth position
1st IMF All India Sport Climbing (Bouldering) 2018 Master Sachin Saroj First Position
1st IMF All India Sport Climbing (Bouldering) 2018 Master Manujee Second Position
First All India Sport Climbing (LED) 2018 Master Sachin Saroj Fourth Position
First All India Sport Climbing (LED) 2018 Master Manujee First Position
1st IMF All India Sport Climbing (Speed) 2018 Master Sachin Saroj First Position
1st IMF All India Sport Climbing (Speed) 2018 Master Manujee Second Position
IFSC Asian Kid Sport Climbing Championship
2018
Master Manujee Bronze medal
IFSC Asian Kid Sport Climbing Championship 2018 Master Sachin Saroj Ninth Position

Martial Arts

Sports Event Name  of the student Tournament Position
Martial Arts Master Shubham 65th National School Games (2019) Bronze medal
Martial Arts Master Laxman Bisht Delhi State SQAY Martial Arts Competition 2018 Gold
Martial Arts Master Rohit Mishra Delhi State SQAY Martial Arts Competition 2018 Gold
Martial Arts Master Rohit Mishra Delhi Olympic Games 2018 Gold
Martial Arts Master Laxman Bisht Delhi Olympic Games 2018 Silver
Martial Arts Master Rohit Mishra 64thNational School Games 2018-19 Gold
Martial Arts Master Laxman Bisht 64thNational School Games 2018-19 Gold

TSFI 6th National Tang Soo Do Championship 2018

S. No. Name of Student Category Medal
1.  Master Rohit Mishra Team form B.B-I DAN Gold
Individual Sparring B.B-I DAN-70KG Silver
Team Weapon B.B-I DAN Silver
2. Master Laxman Bisht Team Breaking B.B-I DAN Silver
Individual Sparring B.B-I DAN-60KG Bronze

Other Sports

ATHLETICS

ACHIEVEMENTS IN 2018-19

Name of the students Positions
Master Pawan Kumar Sixth Position in Cross Country Race organized by Directorate of Education (Sports Branch).
Master Nawaj Sharif First Position in Morya Marathon under the aegis of Haryana Sports Association

Our boys performed exceedingly well and won positions at Zonal Level


800 m (Senior)
First Position
1500 m (Senior) First Position
3000 m (Senior) First Position
400 m (Senior) Second Position
200 m (Senior) Third Position
800 m (Junior) First Position
1500 m (Junior) First Position
3000 m (Junior) First Position
  1. We won Overall Group Championship at Zonal Level in Senior Category.
  2. First position in Overall Games Activities at Zonal Level.

ACHIEVEMENTS IN 2014-15 (Athletics: Zonal Level)

Master Aakash Duhoon 3000 m Gold
Master Naseem 1500 m Gold
Master Mohd. Nawaj Sharif 800 m Gold
Master Mohd. Nawaj Sharif 1500 m Gold
Master Aakash Duhoon 1500 m Silver
Master Naseem 3000 m Silver
Master Mohd. Nawaj Sharif 3000 m Silver

ACHIEVEMENTS IN 2014-15

Sports Achievements
Volleyball Volleyball Junior team won Third Position at Zonal Level
Salwan Marathon  Master Pawan won Third Position in U-18 Category

Achievements in 2016-17 (Athletics)

   
Name of the students Event and position
Master Radhey Shyam Pandey Best Athlete in Zone-28 Athletics Competitions
 Gold in 100 m, 200 m Sprint & 600 m Sprint.
Master Saad Baig (Sub-Junior Category)  Gold in 400 m Sprint at Zonal Level.
Master Subodh Kumar Gold in 800 m & 1500 m race Silver in 3000 m Race at Zonal Level.
  1. Our School won Sub-Junior Championship Trophy 2016-17 in Zone-28 Athletics Competition.
  2. Sub-Junior Team won Gold Medal in 4x100 m Relay Race at Zonal Level.

NCC

Team Achievements

ACHIEVEMENTS IN 2013-14

Our students have been making us proud by achieving remarkable positions at various competitions.

  • Sixty students participated in PM Rally to be held on 27.01.2014.
  • Two cadets were selected for Advance Para-Sailing Course.
  • One cadet Master Yashpal Patwal was selected for slithering in PM Rally.
  • One cadet has been selected for Thal Sainik Camp – Final Cadre at Army Parade Ground, Delhi Cantt.
  • During the Winter Break NCC Camp held at Karala, Delhi. Our students achieved the following positions in various events:
Volleyball  First Position
Debate First Position
100 meter race  First Position
Drill First Position
Dance      Second Position
  • Master Pankaj was adjudged as the BEST COMMANDER of the Camp.
  • An NCC Camp was organized at Badli under NCC Directorate, Delhi from 13/05/2014 to 22/05/2014. Lt. Ghanshyam Gupta (ANO) along with 20 NCC Cadets participated and our students bagged 5 Gold Medals in Volley Ball, 3 Silver Medals in Cultural Events and First Position in Drill along with the Trophy.

ACHIEVEMENTS IN 2013-14

Drill Competition Our school contingent was awarded with First Position and trophy in drill.

ACHIEVEMENTS IN 2016-17

Master Suraj Mishra won Silver Medal in National Integration Camp (NIC).

ACHIEVEMENTS IN 2018

Individual achievements

  • NCC Cadets: Master Nischay Singh and Master Prakash Raikwar were selected for B & J Trek-II from 01st December to 10th December 2018 at Rajgir.
  • NCC Cadets: Master Ravi Kant and Master Vicky Kewat were selected for Shivaji Trail Trek-I from 28th November to 5th December 2018 at Kohlapur: 2 Delhi BN NCC.

Academic Achievements

Name of the students Academic Achievements
Master Inderjeet Sahi (Chemistry )
Master Atul Singh Waldia (Business Studies)
Awarded Certificate of Merit for outstanding academic performance in CBSE XII Exam-2019
Master Mohd. Abdullah
(Mathematics)
Awarded Certificate of Merit for outstanding academic performance in CBSE X Exam-2019
Master Nirmal Soni
Master Abhishek Singh
Awarded Appreciation Certificate by DSSTF for achieving
Prestigious position in Science Open Merit Test 2018.
 

Olympiad

  • In Mathematics Olympiad, Master Lakshya of Class VIII got Second Position in Delhi State( 2019)
  • In the International Olympiad of Mathematics and Science 2017-18, our students participated in the 2nd Level of Olympiad
Olympiad / subject Name of the students Position
Mathematics Master Lakshay Rank 03 in the State & 135 in the Olympiad
Science Master Lakshay Rank 30 in the State and 593 in the Olympiad

Co-curricular Activity Achievements

Zonal Level / State Level / Center Level Competitions

  1. In the Zonal Level Science Exhibition (2018-19) a model prepared by Master Aman of Class IX was selected for Central level Competition.

Drawing

Master Aman Gupta was selected as winner (Senior Group) of Art & Me Grand Finale organized by BUILT. He was awarded a cash prize of Rs. 50,000/- and a trophy.
Co-Curricular Activities 2016-17

  1. Debate – Master Adarsh Ojha and Master Owais won Second Position in Hindi Debate in Inter Zonal Competition.
  2. QawwaliQawwali Group won Third Position in Inter Zonal Competition.
  3. Patriotic Song – Patriotic Song Group won the Third Position in Inter Zonal Competition.
  4. Quiz CompetitionMaster Gourav Sharma and Master Sumit Jha secured First Position in the Quiz Competition organized by Times of India (NIE) and were awarded with one Tablet and Certificate each.
  5. Student of the Year AwardMaster Kishan, Class XI was felicitated with ‘Student of the Year Award’ by Times of India (NIE) for his excellent all-round performance.
  6. Group Song – Our school choir won First Position at Zonal level in the Group Song Competition.
  7. Folk Song – Our school Folk Song Group won First Position in Delhi.

School Achievements

  • Guinness Book Of RecordsThe school participated in Largest Practical Science lesson along with 2,000 participants organized by Vijnana Bharati (India), at IIT Delhi on 07 December, 2015. The school was awarded a certificate stating that the school’s name had been recorded in Guinness Book of Records.
  • Class fever Ranking (2016-17): Our school was ranked No. 1 in Rajendra Nagar and No. 15 among CBSE Schools in Delhi NCR by Class fever Ranking, a PAN India data based analytic organization based in Mumbai.
    • Times of India in its zone-wise survey of schools in Delhi & NCR ranked our School No. 4 as Central Challengers.
    • The School ranked Thirdin Delhi & NCR and Thirty Seventh at All India level in India’s Premier Boys Day Schools by Education World India School Ranking 2019-20 in its survey report.
    • Education World India School in its survey report, ranked Salwan Boys Sr. Sec. School, Third in Delhi & NCR and Twenty Sixth in All India School Ranking (2018-19).
    • The School was ranked Third in Delhi & NCR and Twenty Sixth at all India level in India’s Premier Boys Day Schools by Education World India School Ranking (2018-19).

Principal

  • The Principal was awarded Shining Image of India Award by the Economic Growth Society of India for outstanding contribution in the field of education.
  • Saroj Achra, Principal was selected among 100 Highly Effective Principals of 2016 by Alert Knowledge Services (AKS), a PAN India organization.
  • Saroj Achra, Principal was conferred 2017 GLOBAL HUMAN RIGHT PROTECTION AWARD.
  •  

DRONACHARYA AWARD-2019

Mr. Sanjay Bhardwaj, Cricket Coach was awarded DRONACHARYA AWARD-2019 by Honorable President Shri. Ram Nath Kovind.

Latest Updates

Student Selected in IPL 2022

Two of our ex-students make us proud with their superlative…

Education World India School Ranking Award 2021-22

Education World India School Ranking survey is conducted every year,…

Founder’s Day Celebrations

Salwan Boys School, operating under the aegis of Salwan Education…

School Admission

Established in 1950, Salwan Boys Senior Secondary School is a Boys only school affiliated to C.B.S.E.

Recruitment Process as per Directorate of Education.

Followed as per Directorate of Education.